Musaši, Eidži Jošikawa

Kvalitně napsaný historický román se pozná velice jednoduše. I když má téměř tisíc stránek, jeho přečtení zabere pouze několik dní. Přesně i tohle je případ románu Musaši, který napsal Eidži Jošikawa. Kniha se čte takzvaně „jedním dechem“.

Mijamoto Musaši je nejlepším samurajem všech dob a jakýmsi japonským národním hrdinou, který žil na přelomu 16. a 17. století. Je opředen mnoha legendami a většina toho, co o něm dnešní Japonci ví, pochází z pera Eidži Jošikawy, japonského spisovatele, který Musašiho vydal na pokračování v tisku a později knižně v 30. letech 20. století.

Jošikawa místy fabuluje, ale jinak se drží téměř všeho, co je Musašimu vlastní. Příběhu o proměně z pouličního mlátiče ve vysoce ušlechtilou lidskou bytost – tak by se dal možná do jedné věty shrnout obsah knihy. Musašiho cesta k dokonalosti je prostě strhující. Nezávisle na původu či členství ve slavné šermířské škole, vydá se sám na cestu meče, které obětuje celý svůj život. Jaksi mimoděk (při souboji s celou šermířskou školou Jošioka) vyvine dosud nevídaný styl boje se dvěma meči.

Musaši není mistrem jen v máchání mečem. Je to lidská bytost jako každá jiná, zamiluje se do krásné Ocú, avšak vždy u něj bude na prvním místě cesta meče. Musaši v cestě za zdokonalením putuje po většině Japonska. V románu sledujeme osudy i dalších hrdinů, kteří nějak ovlivňují běh Musašiho života. Ať je to bába Osugi, která v Musašim vidí důvod, proč se její syn neoženil s Ocú a chce se jí i jemu pomstít. Dva chlapci, kterých se Musaši ujal a kteří jej následovali jako jeho žáci. A nesmíme zapomenout na Kodžira Sasakiho, velmi talentovaného šermíře, který je však co se povahových vlastností pravým opakem Musašiho a libuje si, pokud může způsobovat násilí a šířit utrpení.

Jakýmsi logickým vyústěním románu je souboj Musašiho se Sasakim. Zatímco Sasaki je všemi opěvovaný a milovaný a má dobře placené postavení, o Musašim se všude šíří jen klepy a dalo by se říct že je to nemytý špindíra, který se jen tak toulá po Japonsku či medituje. Román tedy končí rokem 1612 (duel se Sasakim), ale Musašiho život pokračuje až do roku 1645, kdy umírá téměř v 60 letech. Musaši dva roky před smrtí napsal „Knihu pěti kruhů“, kde shrnul svou životní filosofii. Knihu údajně dodnes hltají Japonci jako návod k úspěšnému životu a japonští byznysmeni ji mají za návod k obchodní strategii. Musaši je postava tak prorostlá s japonskou kulturou, že na jeho motivy vznikla řada filmů, anime seriálů a komiksů.

VystavilDon Insalata v 16:46  

0 komentářů:

Okomentovat